Slide1

Jak neskončit pod lavinou...

Icon FB share

Během prvního únorového týdne napadlo u nás tolik sněhu, kolik jsme ho tady neměli za poslední dvě zimy dohromady. V Krkonoších i Jeseníkách padala jedna lavina za druhou a horská služba měla plné ruce práce. A nejednoho zimního turistu, nebo skialpinistu takto situace zaskočila…

Jsem rád, že si čím dál tím více lidí uvědomuje skryté nebezpečí na horách v podobě LAVIN a chtějí se dozvědět, jak se v lavinovém terénu chovat. Z 95% si lavinu na sebe spustíme sami špatnou přípravou túry, přecenění vlastních schopností, nebo velkou skupinou lidí, která zatěžuje nadměrně svah. Proto je dobré naučit se správně pohybovat v lavinovém terénu a umět efektivně pracovat s tak zvanou „SVATOU TROJICI“ kterou představují: lavinový vyhledávač, lopata a sonda.

A abychom Vás na pohyb v zimních horách připravili, vyrazili jsme 6. – 8.2.2015 na další z Baffinovských lavinových kurzů. I přesto, že u nás bylo sněhu dostatek, zamířili jsme na lavinový kurz na Dachstein, kde na nás čekal 3. stupeň lavinového nebezpečí – „ZNAČNÉ“.

V pátek jsme z ČR vyrazili v brzkých hodinách, abychom z Hallstattu (550 m. n. m.) mohli co nejdříve vyrazit na chatu Weisberghaus (1 884 m. n. m.). Kurz jsme zahájili kontrolou vyhledávačů (tzv. GROUP CHECKem), který je nezbytný abyste měli jistotu, že všichni mají lavinové vyhledávače zapnuté a vše funguje, jak má :-). Ve 12 hodin naše 5 členná slupina nabírala první výškové metry z celkového převýšení 1 300m, které nás ten den čekalo. Cesta se klikatila směrem k chatě a my jsme probírali základní pravidla pro bezpečný pohyb v lavinovém terénu. V průběhu výstupu se počasí měnilo z hodiny na hodinu: slunce, mlha, vánice. Ale nakonec se počasí přece jen umoudřilo a nás čekalo posledních 100 výškových metrů při výhledech na okolní hory ozářené zapadajícím sluncem… A aby toho nebylo málo, další odměna nás čekala přímo na chatě v podobě oroseného, zlatavého moku a parádního guláše. Taky jsme si to dostatečně zasloužili.

V sobotu jsme se probudili do příjemného dne s modrou oblohou. Díky předešlým větrným dnům s teplotami hluboko pod bodem mrazu, jsme na náhorní plošině měli ideální podmínky (spousta navátého sněhu, díky němuž se tvořily deskové laviny a další nebezpečné druhy sněhu) pro trénink v praxi. Provedli jsme množství testů sněhových pokrývek: poklepový test, tlakový test, švýcarský blok, které nám vycházely poměrně nebezpečně. Z testů jsme určili, že na svazích se sklonem okolo 35° by mohlo docházet k odlomení sněhových desek zhruba 30 cm od povrchu sněhové pokrývky, při zatížení pouze dvěma lidmi. Na základě našich měření jsme upravili trasu sobotní túry, v průběhu které jsme si ukazovali volbu vhodné trasy v lavinovém terénu. A jako bonus jsme si užili parádní sjezd v prašanu. Po návratu na chatu nás čekal ještě trénink s lavinovým vyhledávačem, sondáže a práce s lopatou. A večer u pivka už jsme lehce odpočívali u přednášky na téma: Plánování túry, mechanizmus lavin a další.

Podle předpovědi měla být neděle pekelná… okolo 30 cm nového sněhu a v odpoledních hodinách vítr kolem 100 Km/hodinu. Bohužel k nečekané změně nedošlo a ráno bylo ve znamení sněžení a silného větru. Navíc nás chatařka informovala, že po 14 hodině má vítr ještě zesílit na 120 Km/hodině. Za takových podmínek nebyl důvod se na náhorní plošině zbytečně zdržovat a po vydatné snídaní a kontrole vyhledávačů jsme svižně (v rámci možností) vyrazili k autům. Viditelnost na 10 metrů nám cestu moc neusnadňovala. Ale i toto k horám patří a mají své kouzlo. Navíc nás čekal sjezd lesem v prašanu, kde byl vítr a sněžení slabší. Ježděné svahy jsme testovali a vyhodnocovali riziko pádu laviny, testy vycházel v pohodě, ale i tak jsme jezdili mírnější svahy do 30° . Kolem 13 hodiny jsme přijeli k autům, rozloučili se a frčeli zpět do ČR.

 

Kurz na Dachsteinu proběhl za naprosto reálných podmínek v lavinovém terénu, kde účastnici mohli vidět, ale hlavně si v praxi vyzkoušet testy sněhových pokrývek, vyhledávaní s lavinovým vyhledávačem a další důležité věci tak, aby byli schopni samostatně fungovat na svých túrách v zimních horách a co nejvíc eliminovat pád laviny. Další lavinový kurz naleznete zde

 

 

Děkuji všem za účast a těším se na další akci.

S pozdravem

            Pavel

 

V úterý 10. 2. 2015 byl v oblasti vyhlášený 4. Stupeň lavinového nebezpečí – „VYSOKÉ RIZIKO“ přesně jak jsme tušili, na základě toho co jsme vyzkoušeli na kurzu a nedělního počasí ;)

Galerie