Slide1

Wildspitze - ötztálská kráska

Icon FB share

Wildspitze je se svými 3 770 m. n. m. druhou nejvyšší horou Rakouska. Vypíná se nad vrcholky Ötztálských Alp a její krásou se můžete opájet z mnoha směrů. Kolem Wildspitze se nacházejí parádní svahy, kde si nekonvenční lyžaři můžou užívat sjezdy různých obtížností.

Rychlý výpad do západních Alp jsme podnikli o víkendu 13. – 14. 3. 2015. Předpověď počasí byla naprosto ideální, a tak nám nic nebránilo k odjezdu. V pátek v brzkých ranních hodinách, ve 4:00, se posádka ve složení Pokyša, Tomáš, Honza, Tom, Jirka a já, nalodila do transportéru a vydala se na osmihodinovou jízdu přes Rakousko. Cesta proběhla v pohodě, a tak jsme si v 12:00 mohli protáhnout těla v Mittelbergu 1 720 m. n. m, ideálním výchozím bodu na Wildspitzi. Čekal nás cca čtyřhodinový výstup s převýšením kolem 700 výškových metrů na 5 Km k chatě Taschachhaus 2 434 m. n. m.

 

Azurově modrá obloha. Počasí stvořené pro opalování více či méně bledých tváří. Zasněžená dolina obklopená příkrými alpskými srázy. Freerideři prohánějící se kolem nás zleva, zprava. Právě freeride je v této oblasti vyhledávaným sportovním potěšením - nadšenci se nechávají vyvézt lanovkami na zasněžené kopce tyčící se nad údolími a pak si jen užívají nádherné sjezdy.

 

Kolem páté hodiny večerní jsme dosáhli pátečního cíle, winterraumu Taschachhaus, položeného ve výšce 2 434 m. n. m. Tento luxusně vybavený winterraum nabízí vše potřebné: WC, kamna, kuchyňské vybavení, deky. Můžete zde tedy bez obav přenocovat za sympatických 12 EUR/osoba. Chata pojme cca 30 lidí, díky čemuž se pyšní titulem jednoho z největších winterraumů v Alpách.

V této chatě jsme si tedy odpočali ve společnosti horalů a s povzbuzujícími odměnami - rakouským pivem a roztopenými kamny. Setkali jsme se také s dvěma Čechy, kteří plánovali sobotní lezecký výstup nad ledovcem Taschachferner. To bude také parádní výkon!

Posilněni a zrelaxováni jsme se připravovali k sobotnímu vstávání a vrcholovému výstupu. Večerní příprava se vždy vyplatila, a ani tentokrát jsme nic nepodcenili. Horký čaj v termosce, poctivá svačina, seřízení maček, nachystání oblečení. Vše je důležité :-)A samozřejmě nezapomeňme na spánek, protože v sobotu vstáváme v 6:00. 

Brzký budíček do probouzejícího se modrého rána byla pro všechny velkou motivací. To budou krásná panoramata! Nejdříve však krátký sjezd a traverz, abychom se dostali na ledovec Taschachferner, nad kterým jsou mohutné seráky. V ranních hodinách jsou neškodné, v odpoledních hodinách se z nich ale stávají smrtící pasti. Není dobré se pod nimi pohybovat kvůli nebezpečí odpadávání kusů ledu.

Až po sedlo Mittelberg Joch jsme na ledovci úplně sami, paráda. S postupem času se do sedla valí skialpinisté z lanovek a sjíždí na ledovec, ze kterého vystupují též na Wildspitze nebo okolní svahy. My tedy také stoupáme. S nabíráním jednoho výškového metru za druhým se přibližujeme k vysněnému vrcholu. Těsně pod vrcholem sundáváme lyže a dále postupujeme na mačkách a s cepínem v ruce. Konečně jsme na vrcholu. A jsme tu úplně sami! Asi po pěti minutách přijde jeden Polák. Prohodíme pár slov a už se nemůžeme dočkat sjezdu.

Nasazujeme tedy lyže, vše přichystáno. A teď už jen dolů. Natátý sníh se střídá s prašánkem, který jemně odletuje kolem lyží. Užíváme si zasloužené obloučky. Po necelé hodince a půl se už vyhříváme na slunci u chaty Taschachhaus a popíjíme pivo. Mise splněna. Večer nám na winterraumu dělají společnost němečtí horští vlci z Mnichova. Jeden z nich uměl pár vět česky, a tak za odměnu dostal lahvinku slivovice :-) Ať chutná!

V neděli nás čekalo balení a lavinová instruktáž. Kurz vyhledávání pomocí lavinového vyhledávače proběhl v blízkosti chaty a opět nás doprovázela azurová obloha se slunečním kotoučem! Poté následoval dlouhý sjezd zakončený opět zaslouženým pivkem!

Akci všichni zúčastnění hodnotí jako velice vydařenou. Azuro, sluneční paprsky a především super parta lidí hraje vždy velkou roli. Díky všem za to, že jsme si to mohli tak užít!

Těším se na další akce!

Za celý Baffin tým

Pavel

Galerie